poniedziałek, 25 września 2017

Gdy tylko wspomnienia pozostają - Adam Silvera "History Is All You Left Me"

   Jak żyć, gdy ukochana osoba umiera? Jak znaleźć ukojenie, gdy każdy kąt przypomina nam o szczęśliwych chwilach, a każde zdjęcie czy osobista drobnostka jest jak sztylet wbijający się w serce? Jak patrzeć w przyszłość, w której u naszego boku istnieje tylko pustka, niespełnione nadzieje i niezrealizowane marzenia?

   Griffin, nastoletni bohater książki Adama Silvera "History Is All You Left Me" próbuje znaleźć odpowiedź na te pytania po śmierci swojego byłego (i pierwszego w życiu) chłopaka Theo, który tonie niedaleko jednej ze złotych, słonecznych, kalifornijskich plaż. Griffin walczy nie tylko z depresją, ale również z  pogłębiającymi się zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (OCD) oraz głęboko skrywanym poczuciem winy. Jakby tego było mało, na pogrzebie Theo zjawia się również Jackson, obecny chłopak zmarłego i powód, dla którego historia Griffina i Theo skończyła się tak a nie inaczej.

   Opowieść o pierwszym zakochaniu, przyjaźni, a później walce w depresją poznajemy z perspektywy Griffina. Adam Silvera zdecydował się na narrację pierwszoosobową, a równocześnie prowadzi ją na zasadzie monologu/rozmowy głównego bohatera ze zmarłym Theo. Dzięki temu zabiegowi czytelnik wie, że ma do czynienia z narratorem nieobiektywnym, który sam przed sobą kłamie i wiele rzeczy ukrywa, przez co ostateczna odsłona wszystkich faktów tym bardziej zaskakuje i porusza. Okazuje się bowiem, że Theo nie do końca był tak pozytywną postacią, jak można by sądzić, relacje między nim, Griffinem i Jacksonem, a także między Grifem, Theo i ich przyjacielem Wadem były bardziej skomplikowane, niż się na początku wydaje, a i sam główny bohater popełnił wiele błędów, które zaważyły na przyszłości wyżej wymienionych.

   "History..." jest książką młodzieżową, porusza jednak tematy, z którymi poradzić nie umie sobie także wielu dorosłych. Śmierć najbliższej osoby, depresja i choroba psychiczna - u Silvery ubrane w młodzieżowy język, rozbrzmiewający w szkolnych korytarzach i uniwersyteckim akademiku - to coś, czemu większość z nas będzie musiała stawić czoło. Historia Griffina pokazuje, że walka z sobą samym to najtrudniejsza część leczenia zranionego umysłu i serca. Najtrudniejsza, ale nie niemożliwa.

 
tytuł: History Is All You Left Me
autor: Adam Silvera
wydawnictwo: Soho Teen
ilość stron: 320ocena: ★★★★☆

12 komentarzy:

 1. Brzmi kusząco i niebanalnie:) okres nastoletni mam już za sobą, ale uwielbiam powieści młodzieżowe. Szkoda tylko, że czytanie po angielsku idzie mi bardzo opornie, aż wstyd się przyznać:P Pozdrawiam!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto się przełamać i przemęczyć ze słownikiem, bo w pewnym momencie nagle okazuje się, że zaczyna czytać się coraz więcej i więcej, a literatury anglojęzycznej jeszcze na polski nie przetłumaczonej jest ogrom! :)

   Usuń
 2. Brzmi jak piękna i mądra powieść, lubię czasem przeczytać coś co w teorii skierowane jest do młodzieży. To świetnie jeśli autor potrafi poruszyć tak trudne, nawet dla dorosłych , tematy . Z chęcią sama się przekonam :)
  Book Beast Blog

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety nie jestem fanką takich książek. Literatura to dla mnie forma odskoczni, bardzo boję się tak trudnych tematów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiesz, że mam podobnie? Staram się jednak trochę przełamać ten mój opór, bo świat to jednak nie tylko cukiereczki i ciasteczka, i czasem trochę goryczy się przyda:)

   Usuń
 4. Ta narracja w formie dialogu ze zmarłym partnerem brzmi dla mnie trochę odrzucająco... to znaczy, boję się przegadania i pretensjonalności. Chyba w tym przypadku nie będę ryzykować. Pozdrawiam,
  Ewelina z Gry w Bibliotece

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście w moim odczuciu udało się autorowi uniknąć pretensjonalności, może dzięki temu, że rozdziały z taką narracją poprzedzielane są wspomnieniami głównego bohatera, w których autor tego zabiegu nie używa. Nie namawiam jednak, bo rozumiem Twoje obawy;)

   Usuń
 5. Nie słyszałam o tej książce, ale będę o niej pamiętać, gdy zachce mi się czegoś "mądrzejszego". Czasem warto i takie książki poczytać :)

  Pozdrawiam!
  Niebieskie Iskry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, na ile jest ona "mądra", ale porusza ciekawe tematy w bardzo młodzieżowy, a równocześnie dorosły sposób, więc mogę tylko życzyć miłego czytania:)

   Usuń
 6. Książka nie dla mnie, ale jestem okrutnie ciekawa jak zostały przedstawione zaburzenia, na które cierpiała bohaterka, bo jednak zwykle autorzy trochę wymyślają w tym temacie...
  Pozdrawiam ciepło :)
  Kasia z niekulturalnie.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Adam Silvera sam posiada OCD, i choć nie objawia się ono w stu procentach tak samo jak u głównej postaci książki, pisze bazując na swoich doświadczeniach.

   Pozdrawiam również:)

   Usuń