niedziela, 1 kwietnia 2018

Marcowe podsumowanie czytelnicze

   Podsumowania czytelnicze na moim blogu były do tej pory częścią wpisu o zakupionych książkach, tym razem jednak, ze względu na ilość przeczytanych pozycji, zasłużyły na osobny wpis. Nie wiem jakim sposobem, ale w marcu przeczytałam więcej książek, niż w dwóch poprzednich miesiącach razem. Na pewno pomógł w tym maraton czytelniczy, niemniej jednak przepełnia mnie zaskoczenie i duma zarazem, piętnaście książek to w końcu coś! Niestety, ma to również swój minus w postaci ogromnych zaległości w pisaniu recenzji, na które po prostu nie starczyło mi już czasu. No cóż...

   Zauważyłam, że coraz szybciej idzie mi czytanie po angielsku i coraz bardziej w stronę tego języka przechyla się szala przeczytanych pozycji. Z piętnastu marcowych książek aż dziewięć to książki anglojęzyczne.

   Przejdźmy zatem do podsumowania!


   Zacznę od maratonu czytelniczego Reread-a-thon 2018, który polegał na ponownym przeczytaniu książek mi już znanych. Cztery wyzwania zostały wypełnione, a wręcz pobite na całego, bo przeczytałam o jedną książkę więcej, niż miałam w planach. Na podsumowanie zapraszam do wpisu o tu. Pozwolę sobie tylko wymienić tytuły książek biorących udział w maratonie, ponieważ są jednymi z niewielu, do których udało mi się napisać recenzje.

 

   Marzec można określić mianem miesiąca s-f, ponieważ po raz pierwszy od dłuższego czasu rozczytałam się w tym gatunku. Na pierwszy ogień poszła książka Naomi Alderman "The Power" opowiadająca o świecie, w którym kobiety zyskują moc kontrolowania energii elektrycznej, przez co dotychczasowy balans sił w społeczeństwie ulega zmianie, prowadząc do końca znanego nam świata. "Dark Matter" Blake'a Croucha, historia mężczyzny, który pewnego dnia zostaje zaatakowany przez samego siebie z innego wymiaru i musi podjąć walkę o powrót do swojej rodziny nadal czeka na swoją recenzję, ale powiem tylko, że czytało się nieźle. O "Red Rising" Pierce'a Browna za to nafangirlowałam się wystarczająco, a ponieważ dwa dni temu doszła do mnie paczuszka z Bookdepository z całą trylogią, możecie się spodziewać kolejnych zachwytów (mam nadzieję!) w kwietniu. Ostatnią z książek przeczytanych w marcu była opowieść o najbardziej samotnej dziewczynie w kosmosie - "The Loneliest Girl in the Universe" Lauren James, której recenzję już napisałam i pojawi się tu wkrótce.


   Oprócz fantasy i s-f znalazło się w marcu także miejsce na młodzieżówki i książkę non-fiction. 

   Adam Silvera zawitał do mnie dwukrotnie, raz po polsku z "More Happy Than Not/Raczej szczęśliwy niż nie" i raz po angielsku z "They Both Die at the End" (w postaci e-booka). Pod względem fabuły i poruszanych problemów lepszą wydaje mi się ta pierwsza, za to bohaterów tej drugiej polubiłam o wiele bardziej, a dlaczego, o tym już wkrótce w recenzji.

   Jedenastego marca przypadła siódma rocznica trzęsienia ziemi i wielkiego tsunami, które nawiedziły Japonię w 2011 roku. Pamiętam przerażenie, z jakim obserwowałam relacje telewizyjne z kraju, który jest mi tak bardzo bliski. "Ganbare! Warsztaty umierania" Katarzyny Boni przeniosły mnie z powrotem w ten okropny czas, a także w miesiące późniejsze, gdy naród japoński próbował radzić sobie z traumą i ciągłym niebezpieczeństwem ze strony elektrowni w Fukushimie. Nie każdemu styl reportażu, jaki uprawia pani Boni musi odpowiadać, ja jednak z czystym sercem polecam każdemu, kto chce spojrzeć na tę tragedię oczami ludzi, którzy w niej uczestniczyli.


   Ostatnie cztery książki tego przydługiego podsumowania to fantastyka w wydaniu zarówno polskim, jak i zagranicznym. "Żniwiarz. Pusta noc" Pauliny Hendel wykorzystuje naszą swojską mitologię słowiańską w opowieści o ludziach, których profesja przypomina nieco profesję wiedźmińską, ale osadzoną w teraźniejszości. Pierwsza część cyklu pani Hendel nie zachwyciła mnie jakoś specjalnie, bo zbyt wiele w niej niedociągnięć, ale też zaciekawiła na tyle, że po drugi tom na pewno sięgnę. Tomi Adeyemi ze swoją afrykańsko inspirowaną opowieścią "Children of Blood and Bone" zachwyciła zagranicznego booktuba, ja jednak jestem rozdarta, gdyż z jednej strony świat przez pisarkę wykreowany jest świetnie, z drugiej strony niektórzy z bohaterów już mniej. Więcej w recenzji, jak już się do niej wezmę. Ostatnie pozycje (chronologicznie pierwsze przeczytane w marcu) to dwie nowelki ze świata Uwięzionego Księcia C.S.Pacat: "The Adventures of Charls, the Veretian Cloth Merchant" i "The Summer Palace". Cóż ja mogę powiedzieć, obie nowelki to czysta fangirlowska uczta dla każdego wielbiciela historii Damianosa i Laurenta. Małe przyjemności potrzebne są w życiu każdego czytelnika i tyle.


   Podsumowanie gwiazdkowe

dwie książki  ★★★
trzy książki ★★★ 1/2
pięć książek ★★★★
jedna książka ★★★★ 1/2
cztery książki ★★★★★

   W marcu udało mi się wypełnić trzy z moich postanowień nowo-cało-rocznych. Z dziewięciu książek lutowego book haula przeczytałam sześć, a więc więcej niż połowę (założeniem była 1/3), przeczytałam również cztery książki polskich autorów, co bardzo mnie cieszy, bo czuję niedosyt polskości w moim czytelniczym życiu. "Alicją w krainie czarów" Lewisa Carrolla natomiast wypełniłam wyzwanie czytelnicze Kirimy odnośnie czytania klasyki fantastyki.   Uff, trochę się tego nazbierało. Mam nadzieję, że i u Was, drodzy Odwiedzający, marzec był wypełniony książkami, a jeśli nawet nie, to trzymam kciuki za kwiecień!

20 komentarzy:

 1. Gratuluję wyniku! Ja w marcu przeczytałam 6 książek, a najlepszą była "Dziewczyny chcą się zabawić" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ważna jakość, nie ilość:) Nie słyszałam o tej książce, poszukam czegoś na jej temat, może też sięgnę?

   Usuń
 2. Łaa, jaką "Children of Blood and Bone" ma ciekawą okładkę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W środku piękna mapa, a okładka rzeczywiście cudna. Widziałam ostatnio na internecie wydanie z Barnes&Nobles bodajże, to dopiero cudo!

   Usuń
 3. U mnie marzec również mocno zaczytany - przeczytałam tylko jedną książkę mniej niż Ty. ;)

  Równie zaczytanego i fantastycznego kwietnia życzę. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawzając!
   W kwietniu będzie gorzej, ale postanowiłam sobie trochę odpuścić, żeby się czytelniczo nie wypalić, a poza tym zaległe recenzje same się nie napiszą ^^;

   Usuń
 4. Ale dużo książek i to ciekawej fantastyki :oo
  http://teczowabiblioteczka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo owocny miesiąc i ciekawe książki, nieraz mi zrobiłaś czytelniczego smaka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie mogę tylko życzyć czytelniczego smacznego:)

   Usuń
 6. Dobry wynik :) U mnie trochę słabiej, ale i tak jest dobrze!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taki wynik mam po raz pierwszy i na pewno szybko się nie powtórzy^^;
   Tak trzymać!

   Usuń
 7. Wow! Gratuluję przewagi książek angielskich - jesteś moim wzorem do naśladowania! <3 Oprócz tego gratuluję też obfitości! Tym bardziej, że ja z klasyką u Kirimy nawaliłam strasznie... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zacząć od czytania fanfików - rada cioci Ani;P
   No ta klasyka fantastyki taka trochę naciągana, ale cóż...

   Usuń
 8. Zazdroszczę ilości przeczytanych książek ;)
  Nie czytam może aż tak dużo po angielsku, ale zauważyłam że niektóre gatunki jestem teraz w stanie czytać tylko w oryginale, bo po polsku wydają się sztuczne. Ale może te kwestia przyzwyczajenia? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O to, to! Taka na przykład fantastyka lepiej brzmi w języku angielskim, zwłaszcza gdy zdarzyło się przeczytać parę książek w obu wersjach (patrz wszystko Sandersona). Na pewno przyzwyczajenie odgrywa tu dużą rolę, ale jednak co oryginał, to oryginał. Wyjątkiem są książki Pratchetta, które stanowczo bardziej śmieszą mnie po polsku niż angielsku, przede wszystkim ze względu na nawiązania do rzeczywistości, które po angielsku często są dla mnie niezrozumiałe.

   Usuń
 9. WOW! Ja tyle książek jestem w stanie przeczytać tylko w wakacje! Zaczytanego kwietnia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Normalnie ja również nie jestem w stanie czytać takich ilości, widocznie marzec miał w sobie to coś;P

   Usuń
 10. "Ganbare" bardzo mi się podobało, o ile mogę tak mówić o książce, która opisywała taką tragedię. Ostatni rozdział wyjątkowo mnie rozstroił psychicznie.

  Gratuluję tak świetnego wyniku i życzę powodzenia w kwietniu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, dla mnie np. bardzo króciutki rozdzialik o budce telefonicznej odczułam jak cios obuchem w serce.

   Dziękuję i nawzając:)

   Usuń